VitaminA-Zig

Tégy valami jót a testednek, hogy szívesen lakhasson benne a lelked! Helyes táplálkozás, egészségünk megóvása, gyógymódok! HuPont.hu ingyen weblap cool!

A TISZTASÁGMÁNIA EGÉSZSÉGÜGYI KÖVETKEZMÉNYEI

Ma már allergológai, immunológiai tudományos vizsgálatok sora igazolja, hogy a mikrobák (baktériumok, vírusok, gombák) nem minden esetben tekinthetők a szervezet ellenségeinek, azaz mérsékelt jelenlétük hozzájárul önvédelmi képességének kialakulásához.
Az allergológusok, bőrgyógyászok alapos kutatások alapján állítják, hogy a gyakran használt háztartási tisztítószerek, a testápoláshoz naponta vagy naponta többször használt tus- és habfürdők, szappanok, dezodorok, intimhigiénés termékek is felelőssé tehetők a szervezet ellenállóképességének csökkenéséért, illetve túl heves védekezőképességének (allergia) kialakulásáért.
Nem az alapvető tisztaság igénye okozza tehát a gondot, hanem az, ha túlzásba esel…

A bőrödre megy

A napi többszöri fürdésnek, zuhanyozásnak és az egyidejűleg használt különféle tisztálkodószerek használatának az a veszélye, hogy a bőr pH-egyensúlya megbomlik, savköpenye károsodik, így romlik a védekezőképessége, a kiszáradt bőr ugyanis szinte „kaput nyit” a kórokozók (baktériumok, gombák) előtt. Az intimhigiénés termékek, a fertőtlenítő hatású tisztálkodószerek rendszeres használata kifejezetten ellenjavallott, mert a hüvelyben számtalan jótékony baktérium található (ezek alkotják az úgynevezett hüvelyflórát), amelyek fenntartják a hüvely savas kémhatását és biztosítják a fertőzésekkel szembeni védekezőképességét. Mivel a hüvely öntisztuló, az intimhigiénés termékek használatával többet árthatsz magadnak, mint azt gondolnád… Ez persze nem jelenti azt, hogy a nemi szervek környékét nem kell tisztán tartani, nem mindegy azonban, hogy mivel tisztálkodsz. Kifejezetten káros lehet például az antibakteriális hatású szappanok használata, mert szabályosan „kiirtják” bőröd normál flóráját (így hajlamosítanak a különféle gombás és bakteriális fertőzésekre, bőrbetegségekre).

Az sem ritka, hogy intimhigiénés termékek, a különféle illatosított tisztálkodószerek (tus- és kádfürdők) használatakor nem a bőr sav-bázis egyensúlyának „felborulása” okoz problémát, hanem túlérzékenység alakul ki a naponta használt tisztálkodószer(ek) valamely összetevőjével (illatanyag, tartósítószer) szemben. 

A legkorszerűbb, felületaktív komponenseket tartalmazó mikrobaölő vagy -gátló mosogatószerek, tisztítószerek és szappanok tehát csak a reklámokban tűnnek jótékonynak. Valójában ártalmasak, mert az immunrendszert megfosztják attól a tanulási folyamattól, amely a kórokozók felismeréséhez és a velük való megküzdési stratégia kialakításához szükséges. Így a szervezet egésze válik sebezhetővé a fertőzésekkel szemben.

A tisztaságmánia egyenes következményének tartják a bőrgyógyászok, hogy – a különböző antibakteriális tisztálkodószerek, a fürdőkészítmények, folyékony szappanok, dezodorok elterjedésével – napról napra nő a világ iparilag fejlett országaiban nemcsak az allergiások, hanem a bőrbetegek száma is.

Kényes egyensúly

A túlzott tisztálkodás, illetve az agyontisztított, steril környezet tehát legalább olyan egészségkockázatokat jelent, mint a piszkos, kórokozóktól hemzsegő.
Az a legcélravezetőbb megoldás, ha a rendszeres takarítás, tisztálkodás csak a káros, virulens mikrobák túlszaporodását gátolja meg, azaz „radikális” készítmények használatával nem károsítod a természetes, kiegyensúlyozott mikroflórát sem a környezetedben, sem a bőrödön, sem az intim testrészeidben.
Természetesen az alapvető higiéniai szabályok fontosságát nem szabad lebecsülni (napi mosakodás, fogmosás, hazaérkezés utáni, étkezés előtti, WC-használat előtti és utáni kézmosás), ám a különféle fertőtlenítő-, tisztító- és tisztálkodószerek rendszeres használata nem indokolt, és nem is egészséges.

Higiéniamánia

Az allergiakutatások azt is bizonyítják, hogy e civilizációs betegség kialakulása (az örökletes hajlamon túl) nemcsak a légszennyezettséggel, a különféle pollenek jelenlétével, hanem a háztartási tisztítószerek, valamint az antibakteriális tisztálkodási szerek használatával is összefüggésbe hozható, mivel ezek „áthangolják”, egyben legyengítik a szervezet saját védekezőképességét.

Az elmúlt évek ilyen irányú vizsgálatai arra világítottak rá, hogy a túlzottan steril körülmények között nevelt gyerekek többször betegszenek meg, mint azok, akiket ésszerű, azaz „normál” higiénés körülményekhez szoktattak. A szakemberek (allergológusok, immunológusok, gyerekorvosok, védőnők) azt is megfigyelték, hogy a több gyereket nevelő családokban például kevesebbszer fordulnak elő légúti megbetegedések, de az allergia, asztma kialakulásának aránya is kisebb, mint az egykeként nevelkedők körében. Ennek az lehet az oka, hogy a védekezést a testvér vagy testvérek által hazavitt kórokozókkal szemben a – még közösségbe nem járó – kisebb gyerek, gyerekek szervezete fokozatosan tanulja meg.

Jó, ha tudod!

Otthonaink takarításakor felesleges a sok vegyszert tartalmazó tisztítószerek használata. Egyetlen termék vegyszertartalma gyakran nem annyira káros, hogy önmagában ártson az egészségnek, viszont ha több ilyen terméket – mosogatószereket, szappanokat, mosószereket és -porokat, kozmetikumokat, légfrissítőket, testápolószereket – rendszeresen használsz, hatásuk „összeadódhat”, amivel már a szervezet nem tud megbirkózni.

Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!

Nézz körül a lakásodban a fürdőszobától a konyhán át a piperepolcig. Ha mindent alaposan „szemrevételezel”, kiderül, hány vegyi anyaggal mérgezed magad (és a veled egy fedél alatt élőket). Ha ezen anyagok száma meghaladja az ötöt, próbáld megtalálni „kiváltásuk” természetes lehetőségeit (a WC fertőtlenítésére például a klórtartalmú fertőtlenítőszer helyett kiválóan megteszi az ecet, szódabikarbónával tisztítható a gáztűzhely főzőlapja, gyönyörűen csillog az üvegpohár, ha sütőporral mosod el, és az ablaktisztításhoz sem kell „gyári” spray, elég az ecetes víz és a viledakendő.)


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 126
Heti: 377
Havi: 1 616
Össz.: 942 102

Látogatottság növelés
Oldal: A tisztaságmánia eü. következményei
VitaminA-Zig - © 2008 - 2024 - witamyn.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »